چاقی

چرا چاق می شویم؟

چاقی چیست و چرا چاق میشویم؟

چاقی به معنای اضافه شدن وزن و تجمع چربی در قسمت های مختلف بدن مثل اطراف شکم باسن و ران ها است. چاقی به دلیل ورود بیش از حد نیاز کالری, به بدن اتفاق می افتد. یعنی زمانی که میزان انرژی مصرفی بدن کمتر از میزان غذای ورودی به بد است این میزان انرژی اضافی به چربی تبدیل شده و برای استفاده های بعدی در بدن ذخیره می شود وزن هر شخص تابعی از قد و جثه بدنی اوست بنابراین وزن ایده آل برای افراد مختلف متفاوت است.

چرا با افزایش سن وزن بیشتر می شود؟

هرچقدر سن انسان بیشتر شود میزان توده ماهیچه ای او کمتر میشود بنابراین میزان انرژی مصرفی بدن او نیز کمتر می‌شود ولی این شخص همان مقدار غذایی را که در دوران جوانی مصرف می کرده مصرف می کند بنابراین این میزان انرژی اضافی در بدن تبدیل به چربی می‌شود.

آیا زنان و مردان به یک میزان انرژی نیاز دارند؟

خیر زنان به دلیل داشتن جثه بدنی کوچکتر و میزان توده عضلانی کمتر نیاز به مقدار کمتری کالری دارد بنابراین با مصرف غذای کمتر سریع تر از آقایان چاق میشود.

چاقیچطور بر گرسنگی خود غلبه کرده ولی میزان کالری کمتری به بدن خود برسانیم؟

استفاده کردن از مواد غذای حاوی فیبر زیاد باعث می شود بدن ما برای مدت بیشتری احساس سیری کند زیرا فیبرها به دلیل انکه در بدن هضم نمی شود مدت زمان بیشتری طول می کشد تا از معده خارج شود و این امر باعث می شود پس از مصرف این مواد غذایی قند خون افراد به آهستگی افزایش یابد بنابراین با خوردن غذاهای دارای فیبر زیاد مثل انواع سبزیجات نان سبوس دار و پودر هسته خرمای فلاوینا بهتر بتوانیم وزن خود را کنترل کنیم.

رابطه چاقی با دیابت چیست؟

زمانی که افراد دچار اضافه وزن می‌شوند حساسیت سلول های بدن انسولین کاهش می یابد و به دنبال آن، قند موجود در خون نمی‌تواند وارد سلول ها شده و در سوخت و ساز بدن استفاده شود بنابراین قند خون افزایش و این افزایش قند خون منجر می شود که به اندام ها و بخش‌های مختلف بدن آسیب وارد شود. این افراد نیاز دارند تا میزان انسولین بیشتری را از طریق دارو وارد بدن کنند در عین حال برخی از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان هستند که می توانند نقش مشابه انسولین در بدن ایفا نماید از مهمترین این مواد غذایی می توان به پیاز سبزیجات برگی سبز رنگ، دانه غلات سبوس دار، پودر هسته خرما و قهوه خرما اشاره کرد.

دکتر سید حمید نوربخش

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =