چگونه جوش ها و آکنه ها‌را بهبود بخشیم؟؟

جوش و آکنه، کلماتی آشنا برای همه ی ماست! به طوری که اگر خودمان گرفتار این مشکل نشده باشیم، یکی از اطرافیان ما این مشکل را تجربه کرده و با آن دست و پنجه نرم کرده است! در سال های اخیر محصولات پوستی، چه گیاهی و چه شیمیایی رشد چشم گیری داشته و مردم نیز به پوست و سلامتی ظاهر خود بیش‌تر اهمیت می‌دهند.

در این مقاله ما راهکارهایی ساده و گیاهی را خدمت شما ارائه می‌دهیم. امید است که با استفاده از آن ها بهبود لازم را به دست آورید.

اصلا چرا جوش می‌زنیم؟

دلیل بیش‌تر جوش ها، افزایش چربی پوست و در نتیجه تجمع و متمرکز شدن چربی ها در یک نقطه است. اما ممکن است گاهی جوش ها به دلیل مصرف برخی خوراکی های آلرژی زا نظیر کاکائو و… باشد. هم چنین ممکن است پس از مصرف دارو هم به آکنه مبتلا شوید. اما اگر پوست مستعد جوش ندارید نگران نباشید. به احتمال زیاد جوش ها مقطعی هستند!

راهکارهایی ساده برای درمان جوش و آکنه

استفاده از یخ

اگر جوش و آکنه ی شما هنوز به طور کامل پدیدار نشده، می‌توانید با استفاده از یخ التهاب آن را کاهش دهید.

استفاده از خمیر دندان

یکی از درمان کننده های جوش و آکنه خمیر دندان است! البته هنوز از نظر علمی تایید نشده اما از لحاظ تجربی پاسخ گو بوده است. برای این کار از خمیر دندان های بدون رنگ و خمیردندان هایی که ژلی نیستند استفاده نمایید. اگر هنگام مصرف حس سوزش زیاد کردید بهتر است استفاده نکنید.

استفاده از آب لیمو

آب لیمو یک میکروب کش طبیعی است. می‌توانید با پنبه ی آغشته به آب لیمو روی جوش های خودرا تمیز کنید.

بخور دهید!

استفاده از بخور در زمان مناسب باعث از بین رفتن چربی ها و آلودگی ها می‌شود. بخور آب گرم منافذ شمارا باز کرده و باعث بیرون ریختن مواد زائد از پوستتان می‌شود. هنگام بخور مراقب پوست صورتتان باشید. هم چنین بخور را بیش‌تر از 30 دقیقه انجام ندهید.

از روغن های گیاهی استفاده کنید

برای درمان جوش های خود می‌ توانید از روغن درخت چای، روغن بنفشه و روغن هسته انگور استفاده نمایید.

استفاده از ماسک های طبیعی

از ماسک های چای سبز، عسل و دارچین، زردچوبه و آبلیمو استفاده کنید. ماسک هارا در هفته بیش از دو تا سه بار استفاده نکنید.

استفاده از سیر

خوردن سیر خام به کاهش جوش و آکنه کمک می‌کند. هم چنین مصرف آن برروی جوش های رسیده باعث بهبود آن و جلوگیری از تکرار جوش در آن ناحیه می‌شود. برای این کار سیر را دونیم کرده و به مدت 5 دقیقه روی جوش بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید.

استفاده از خیار

خیار دارای خواص خنک کنندگی و تسکین پوست است. آب خیار هم برای ترمیم پوست مفید است.

برای مصرف خیار را خرد کنید روی آن آب بریزید و بگذارید به‌مدت ۶۰ دقیقه بماند. آب به‌دست‌آمده را صاف کنید و برای نوشیدن یا شستن صورت استفاده کنید!

استفاده از ژل آلوئه ورا

و در آخر می‌توانید برای کاهش جوش های خود از ژل آلوئه ورا استفاده نمایید.

برای اطلاعات بیش‌تر به مقاله ی آلوئه ورا مراجعه نمایید.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =