قند خون

مکمل های مناسب برای قند خون و افراد دیابتی چیست؟

مکمل مناسب برای افراد دیابتی و درمان قطعی قند خون

 

وجود اختلالات قند خون و انسولین در بیماران نشان می دهد که در نتیجۀ استرس های اکسایشی مربوط به رژیم غذایی پرکربوهیدرات، بیمار سال ها از کمبود مواد مغذی رنج می برده است. هر چند ممکن است بتوان این کمبود را تنها با استفاده از رژیم غذایی نیز برطرف نمود. اما هدف این است که بیمار سلامت خود را با سرعت هر چه بیشتر به دست آورد و اینجا نیاز به استفاده از مکمل ها مشخص می گردد.

زینک:

روی مانند منیزیم، زمانی که سطح قند خون بالا می‌رود، از طریق ادرار از بدن دفع می‌شود و این خطر ابتلا به کاهش سطح روی را در افراد مبتلا به دیابت بالا می‌برد. روی نقش مهمی را در تولید انسولین دارد و هنگامی که سطح آن کاهش می‌یابد، قند خون می‌تواند خارج از کنترل بالا برود و عوارض جدی دیابت را افزایش دهد.

به همین دلیل پزشکان اغلب توصیه به مصرف روی به صورت مکمل. یا از طریق مواد غذایی مانند لوبیا، آجیل، دانه‌ها و سویا، به بیماران دیابتی می‌کنند.

بیوتین:

مصرف این ویتامین در بیماران دیابتی منجربه حفظ سطح انسولین خون می‌شود و این کار با بهبود سطح گلوکوکیناز آنزیم که مسئول استفاده از گلوکز است صورت می‌گیرد.

آنزیم گلوکوکیناز که در کبد وجود دارد. اغلب در مبتلایان به دیابت بسیار کم است. بیوتین در غذاهایی از قبیل بادام و تخم مرغ به میزان زیاد وجود دارد. و مکمل‌های آن نیز در دسترس هستند.

ویتامین دی:

می‌توان به شکل مکمل یا از طریق فراورده‌های غذایی مانند شیر سویا، شیر گاو، ماهی، تخم مرغ آن را به دست آورد. ویتامین دی برای کمک به بیماران دیابتی نوع ۱ و ۲ مفید است و منجر به تنظیم تولید انسولین می‌شود. مصرف این ویتامین برای کاهش علائم افسردگی و بهبود خلق و خوی نیز مفید است.

 

قند خون
علت بروز سرگیجه در دیابت چیست؟

 

فشار خون پایین

سرگیجه می تواند به دلیل ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی به مغز باشد. به ویژه هنگامی که به طور ناگهانی از حالت نشسته یا دراز کشیده به حالت ایستاده تغییر حالت میدهید.
کم آبی

مقادیر بالای قند خون (هایپرگلیسمی) می تواند باعث تکرر ادرار شود ، که به نوبه خود با خارج کردن زیاد مایعات از بدن در تلاش برای از بین بردن گلوکز اضافی است، و این امر می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

هیپوگلیسمی

کمبود قند خون شما (هیپوگلیسمی) با ایجاد نقص در عملکرد سلولهای مغزی می تواند منجر به سرگیجه شود.

داروهای گیاهی

برخی از داروها ، از جمله داروهای مورد استفاده در درمان مبتلایان به دیابت، می توانند باعث ایجاد سرگیجه شوند. جزوه دستورالعمل موجود در جعبه ی دارو ، عوارض جانبی احتمالی دارو را لیست می کند.

همچنین محصولات ضد دیابت را از فروشگاه نیلی مال می تواند تهیه فرمائید.

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *