چرا پزشکان به مصرف غلات سبوسدار توصیه می‌کنند؟

مطالعات نشان داده است که غلات سبوسدار حاوی سطوح بالاتری از ترکیبات فعال زیستی نسبت به غلات سبوسگیری شده میباشند و همچنین مصرف منظم غلات سبوسدار میزان بروز بیماریهای مزمن و سرطان دستگاه گوارش را بطور قابل توجهی کاهش میدهند.
مکانیسم مسئول این ویژگی ممکن است مربوط به مهار رادیکالهای آزاد توسط ترکیبات فعال زیستی در غلات سبوسدار باشد.

برنج قهوه ای چیست؟

برنج قهوه ای از جنس همان برنج سفید است با این تفاوت که در برنج سفید ، لایه های بیرونی شالی بطور کامل برداشته می شود ولی در برنج قهوه ای فقط لایه اول آن برداشته می شود. برنج قهوهای در مقایسه با برنج سفید دارای میزان بیشتری پروتئین، چربی، فیبر،املاح معدنی و ترکیبات آنتیاکسیدانی میباشد، به همین دلیل در سالهای اخیر مصرف آن افزایش یافته است.

خرید محصولات لاغری

 

چرا غلات کامل؟

ترکیبات فعال زیستی در غلات کامل شامل فنولیک اسیدها و فلاونوئیدها میباشند. فنولیک اسیدهای عمده شامل فرولیک، وانیلیک،کافئیک و کوماریک اسید و فلاونوئیدهای عمده شامل فلاونولها، فلاوانها و فلاونها میباشند. این ترکیبات ضداکسایشی نقش مهمی در حفاظت بافتها در مقابل اکسیدکنندگی رادیکالهای آزاد اکسیژن و سایر گونه‌های فعال ایفا می کنند، به طوریکه از بروز بیماریهای متعددی از جمله بیماریهای التهابی، سرطان، دیابت، سکته قلبی، آلزایمر و پارکینسون جلوگیری مینمایند.

مصرف غلات سبوس دار موجب کاهش جذب قند می شود و زمینه ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. در نتیجه در درمان قطعی قند خون مفید می باشد.

غلات کامل سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند

غلات کامل مواد مغذی بسیاری را ارائه می کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیبر: سبوس بیشترین میزان فیبر در غلات کامل را دارا است.

ویتامین ها: غلات کامل به طور ویژه سرشار از ویتامین های B، از جمیه نیاسین، تیامین و فولات هستند.

مواد معدنی: غلات کامل منبع خوبی برای مواد معدنی مانند روی، آهن، منیزیم و منگنز هستند.

پروتئین: غلات کامل در هر وعده می توانند چند گرم پروتئین را تامین کنند.

آنتی اکسیدان ها: چندین ترکیب در غلات کامل به عنوان آنتی اکسیدان ها عمل می کنند که از آن جمله می توان به اسید فیتیک، لیگنین، و ترکیبات گوگردی اشاره کرد.

ترکیبات گیاهی: غلات کامل انواع بسیاری از ترکیبات گیاهی که در پیشگیری از بیماری نقش دارند را ارائه می کنند، که از آن جمله می توان به لیگنان ها، استانول ها و استرول ها اشاره کرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *